Pustevny a Radhošť – čím si vás přitáhnou?

Žádný milovník turistiky a aktivního pohybu nemůže při své návštěvě Valašska vynechat výstup na horu Radhošť. Ani pokud by už zde stokrát byl. Jednoduše nelze promeškat příležitost na chvíli si posedět u obří sochy pohanského boha Radegasta, kochat se výhledem na Lysou horu nebo na Pustevnách s uznalým výrazem ve tváři obdivovat ikonické Jurkovičovy stavby – Libušín a Maměnku.

Radhošť a nedaleké horské sedlo Pustevny, ukryté ve stínu této mýty opředené hory, patří mezi nejoblíbenější návštěvnické cíle v Moravskoslezských Beskydech. Každoročně sem zavítá až půl milionu výletníků. Pustevny jsou pohodlně dosažitelné autem nebo lanovkou. Nejlepší je, že sem klidně můžete vyrazit s celou rodinou a nudit se rozhodně nebudete. Co vše tyto turistické „hot pointy“ kromě úchvatné okolní přírody nabízí?

výhled na radhošť

Výhled z Radhoště

Pustevny zdaleka ne pusté

Také vás napadlo, že název Pustevny možná pramení od slova „pustý“? Mnohé by tomu nahrávalo. Však tento kus drsné beskydské přírody nikdy nebyl hustě osídlen, spíš právě naopak.  Dokonce ještě na začátku 20. století sem vedla jediná automobilem sjízdná přístupová cesta – tzv. Knížecí cesta na Pustevny – z 6 km vzdálené Ráztoky u Trojanovic.

Ačkoli celkem pusto tu v minulosti po většinu roku jistě bylo, své pojmenování nakonec Pustevny získaly díky poustevníkům. Ti totiž ve zdejším beskydském horském sedle s oblibou pobývali cca od poloviny 18. století. Pro poustevníka tu tenkrát byla postavena první poustevna (neboli po valašsky pústevna) a dnes máme z Pusteven atraktivní areál pro letní i zimní radovánky. Tehdejší poutník by však v dnešních Pustevnách mezi hojně proudícími návštěvníky asi už jen marně hledal svůj vytoužený klid k rozjímání.

Poustevníci odešli a kolem Radhoště a Pusteven se začali koncentrovat první milovníci hor i pravé horské turistiky. Rozvoji turismu na přelomu 19. a 20. století hojně napomohly také aktivity tehdejšího frenštátského spolku Pohorská jednota Radhošť, jejíž členové začali v okolí Radhoště a Pusteven značit první turistické trasy a zakládat první horské útulny – ty se dají považovat za takové předskokany dnešních horských hotelů a ubytoven.

První z útulen byla postavena v r. 1891 a jmenovala se jak jinak než: Pústevňa. K ní pak po letech přibyla ještě útulna Šumná a dále dnes již legendární útulny Libušín a Maměnka od Dušana Jurkoviče. V roce 1926 pak ještě už klasický horský hotel Tanečnica.

O popularitě Pusteven ve 20. letech minulého století svědčí i skutečnost, že zde právě na hotelu Tanečnica nocoval dokonce i sám T. G. Masaryk, a to na podzim roku 1928 v rámci své cesty po Valašsku.

pustevny z výšky

Pustevny z výšky

Libušín a Maměnka – Jurkovičovy turistické útulny

Budovy Maměnka a Libušín. Dnes turistické taháky Pusteven. Původně „obyčejné“ turistické útulny postavené v roce 1899 proto, aby pod jejich střechou mohlo spočinout a složit hlavu více turistů a poutníků.

Svou nezaměnitelnou a ojedinělou architekturou z dílny slovenského architekta Dušana Jurkoviče se tyto dvě krásky postavené ve stylu lidové secese zapsaly do povědomí každého, koho jen trochu zajímá historie a architektura. S trochou nadsázky lze říct, že se jedná o legendární architektonické počiny, které na českých a moravských horách běžně nenajdete.

Jen díky Jurkovičovým stavbám dnes na Pustevny možná zavítají i tací, kterým jinak plahočení do strmých kopců s batohem na zádech nic neříká. Přitom sám Jurkovič (když po 2. světové válce ve svých 80 letech znovu zavítal na Pustevny), údajně řekl, že už by takto znovu nestavěl. Nicméně zasloužil se o to, aby stavby na Pustevnách zůstaly i po válce zachovány.

Velmi ceněná je rovněž výzdoba interiérů obou staveb. Např. na výzdobě Libušína se podílel také malíř Mikoláš Aleš, podle jehož kreseb zbojníků Ondráše a Juráše, portáše Stavinohy a boha Radegasta pak akademický malíř Karel Štapfer vymaloval interiéry Libušína.

V současnosti je z Libušína restaurace, z Maměnky celoročně přístupný hotel. Obě stavby jsou národní kulturní památkou a spravuje je Valašské muzeum v přírodě (pod které spadá i celý rožnovský skanzen).

jurkovičovy stavby radhošť

Jurkovičovy stavby Libušín a Maměnka před požárem Libušína

Ničivý požár Libušína

Bohužel v březnu 2014 vypukl na dřevěné chatě Libušín ničivý požár. Požár poškodil střechu, která se úplně propadla, a zcela zničil tu část budovy, kde se nacházela umělecky cenná jídelna a zřejmě také Alšovy nástěnné malby. Na obnovu Libušína se pořádala sbírka, následná rekonstrukce probíhala podle stejných postupů jako před 120 lety. K znovuotevření Libušína po tomto devastujícím požáru by mělo dojít v létě 2020.

Restauratérské práce na Libušíně

Restauratérské práce na Libušíně

Altán Cyrilka a dřevěná zvonička na Pustevnách

Co na Pustevnách dále stojí za zmínku, je památkově chráněný, vyhlídkový altán Cyrilka. Najdete jej nedaleko areálu Pusteven, když se vydáte po značené hřebenové trase (naučná stezka Radegast) z Pusteven na Radhošť.

Při cestě z parkoviště k „centru“ Pusteven si také po pravé straně nezapomeňte všimnout zrekonstruované, 100 let staré dřevěné zvoničky postavené začátkem 20. století taktéž podle návrhu Dušana Jurkoviče.

Dřevěná zvonička od Jurkoviče

Dřevěná zvonička od Jurkoviče

Pustevny pro turisty, sportovce i rodiny s dětmi

Pustevny (1018 m. n. m.) jsou díky své poloze ideálním výchozím bodem pro turisty, cyklisty i běžkaře. Dostanete se sem nejen po svých, ale klidně i autem, na kole či pohodlně lanovkou z Trojanovic-Ráztoky (viz praktické informace na konci článku).

Vybrat si můžete několik značených turistických i cykloturistických tras. V zimě si zde na své přijdou běžkaři i milovníci sjezdového lyžování, neboť se zde nachází několik strojově upravených běžeckých tras, které jsou součástí Beskydské magistrály, a také vyhlášený ski areál Pustevny.

Kam tedy z Pusteven vyrazit?

Přece nejlépe na vrchol Radhoště, symbol zdejšího kraje! A pak také na Stezku Valaška – nově vybudovanou panoramatickou stezku v korunách stromů, někdy zvanou i jako stezka v oblacích. A nakonec si u stanice lanovky na Pustevnách půjčíte koloběžku, na níž si užijete sešup s větrem ve vlasech až do Ráztoky po tzv. Knížecí cestě.

Tajemná hora Radhošť

Radhošť je považován za mytickou horu. Jeho oblý vrchol se tyčí se do výšky 1129 m n. m. Naši slovanští předkové na Radhošti uctívali bájného pohanského boha slunce, úrody a hojnosti – Radegasta – jenž k Radhošti neodmyslitelně patří.

Mnozí lidé možná ani netuší, že útroby samotné hory jsou protkány mnoha jeskyněmi, puklinami a chodbami. O těchto podzemních chodbách koluje mnoho pověstí. Například že je používali pohanští kněží či že se jimi dalo projít z jedné strany hory na druhou.

Zajímavé však je, že jeskynní útroby Radhoště dodnes nebyly pořádně prozkoumány. Není to totiž příliš bezpečné. Hora stále pracuje, puká, v pískovcovém podloží vznikají trhliny podobné jako v ledovci. Vzniklé jeskyně a chodby se tak mohou kdykoli bez varování propadnout či zhroutit.

Co dnes k Radhošti neodmyslitelně patří, je obří kolos sochy boha Radegasta. Socha byla umístěna na hřebeni mezi Radhoštěm a Pustevnami a je dnes atraktivním turistickým bodem. Na Radhošti původně stávala socha dřevěná (od Albína Poláška), ale ta moc dobře neodolávala zdejším náročným horským podmínkám. Byla proto nahrazena kopií z odolné žuly.

Co se týče vrcholu Radhoště, ten je dnes také těsně spjat se jmény věrozvěstů (soluňských misionářů) Cyrila a Metoděje, kteří na Velkou Moravu přišli v 9. století převracet pohany na křesťanskou víru.

Na vrcholu Radhoště můžete vidět sochu obou misionářů a navštívit kamennou Kapli sv. Cyrila a Metoděje v románsko-byzantském stylu, vysvěcenou v roce 1898.

Tato kaple si dokonce drží jisté prvenství – jedná se o nejvýše položenou církevní stavbu v České republice. Počátkem července sem pravidelně směřuje mnoho věřících v rámci cyrilometodějských poutí.

Zadní strana Kaple sv. Cyrila a Metoděje se sochou

Zadní strana Kaple sv. Cyrila a Metoděje se sochou

Z Pusteven na Radhošť klidně i s kočárkem

Tou nejznámější trasou Pusteven je bezesporu modrá, tzv. cyrilometodějská cesta vedoucí na Radegast a dál do Rožnova.

Úsek mezi Pustevnami a Radegastem patří k NS Radegast a jedná se o nenáročnou, 4 km dlouhou procházku k soše boha Radegasta a pak dále až na vrchol Radhoště.

Cesta je zpevněná, částečně vede po asfaltu a celou cestu jdete po hřebeni, takže trasu zvládnou i děti. Navíc ji bezpečně projedete i s kočárkem. Už na začátku trasy se můžete zastavit u zmíněného altánu Cyrilka a pokochat se výhledem na krajinu. Při dobrém počasí odsud uvidíte i na Lysou horu – nejvyšší horu Beskyd.

Cestou se určitě zastavte u sochy Radegasta. Občerstvit se můžete např. v horském hotelu Radegast, který už je jen kousek pod vrcholem Radhoště. Na vrcholu Radhoště vás čekají nejen nádherná panoramata Beskyd, ale také již zmíněná Kaple sv. Cyrila a Metoděje s vyhlídkovou věží a sochou obou věrozvěstů. Vstup na vyhlídku je zpoplatněn.

Hřebenovka z Pusteven na Radhošť

Hřebenovka z Pusteven na Radhošť

Ostatní zajímavé trasy Pusteven

Mezi další oblíbené turistické trasy na Pustevnách patří také naučná stezka vedoucí po červené trase Pustevny – Martiňák (délka 8 km) a krátká 3kilometrová trasa Pustevny – Čertův mlýn, který je zajímavý svými skalními útvary, např. obřím dolmenem.

Aktivity na Pustevnách pro děti i dospělé

Pokud na Pustevny vyrazíte s celou početnou rodinou, můžete si být jisti, že nudit se nebudete. Můžete zde strávit celý den plný nejrůznějších aktivit, a to jak v létě, tak v zimě.

Stezka Valaška – stezka v oblacích Pustevny

Asi největší, prozatím neokoukanou atrakcí celé lokality je aktuálně unikátní rozhledna, otevřená v roce 2019, nacházející se mezi Pustevnami a vrcholem Tanečnice. Jedná se o zcela nově vybudovanou stezku v oblacích na Pustevnách, chcete-li stezku v korunách stromů. Oficiálně se jmenuje Stezka Valaška. Stezka je otevřená celoročně.

Vyhlídková stezka na Pustevnách – stezka Valaška

Vyhlídková stezka na Pustevnách – stezka Valaška, zdroj obrázku: stezkapustevny.cz

Jedná se o panoramatickou stezku, svým charakterem podobnou Stezce v oblacích na Dolní Moravě v Jeseníkách, či úplně první stezce v korunách stromů svého druhu – stezce na Lipně.

Stezka Valaška poskytuje nejen nádherné výhledy do kraje, ale kombinuje v sobě procházku po pozvolně stoupajícím chodníku mezi stromy a 22 metrů vysokou vyhlídkovou věž (rozhlednu) v jednom. 610 metrů dlouhá trasa stezky začíná kousek za od horní stanicí lanovky na Pustevnách a míří směrem k Tanečnici. Na trase stezky se díky informačním tabulím také dozvíte mj. spoustu zajímavostí o beskydské přírodě.

Z vrcholu stezky Valaška uvidíte při dobrém počasí na celé Beskydy, dohlédnete i do Jeseníků či dokonce až na Velkou Fatru.

Velkým tahákem této „pustevenské“ stezky v oblacích je rozhodně moderní skleněná vyhlídková plošina s průhledným skleněným dnem, díky kterému se tak opravdu budete cítit „jako v oblacích“. Není to však nic pro slabé povahy.

Pokud si bude chtít výstup na vrchol stezky vy anebo vaše energií nabité děti zpestřit, můžete vyzkoušet vystoupat po unikátním, 150 metrů dlouhém lanovém chodníku (tzv. himálajský chodník), který je se svou konstrukcí prozatím jediný svého druhu v Česku.

Ceník stezky v oblacích Pustevny a další informace najdete přímo na webových stránkách rozhledny zde.

Video: Stezka Valaška

Dřevěná stezka

Pokud na Pustevny zavítáte s dětmi, můžete si s nimi projít 1,5 km dlouhou tzv. dřevěnou stezku zvanou „Pustevenská zoo“. Jedná se o zábavně-naučnou stezku, na které se děti mohou seznámit s jednotlivými zvířecími obyvateli Beskyd – medvěd, rys, zajíc, jezevec či prase. Zvířata jsou vyřezána ze dřeva v nadživotní velikosti a u každé sochy je informační cedule doplněná dalšími zajímavostmi.

Průchod stezkou není náročný. Jen pozor, trasa je důvodu bezpečnosti otevřená jen v letní sezóně a vede i přes louku a zatravněný porost, takže není příliš vhodná pro kočárky. Vstupné na dřevěnou stezku se neplatí.

Pustevny aktivně: elektrokola a koloběžky Pustevny

Půjčovna elektrokol Pustevny

Láká vás prozkoumat ty nejlepší trasy Beskyd pohodlně a rychleji než pěšky či na běžném kole? Zkuste to s elektrokolem. Na Pustevnách si relativně nově můžete přímo zde u horní stanice lanovky zapůjčit horské elektrokolo s dojezdem 50–120 km. Odpůrci elektrokol možná budou odmítavě kroutit hlavou, nicméně elektrokolo je vhodná alternativa pro každého, kdo bych rád zdolal náročnější trasu, na kterou už jeho vlastní fyzická kondice jinak běžně nestačí.

Půjčení i vrácení elektrokol se realizuje výlučně u horní stanice lanovky na Pustevny. Podmínky zapůjčení včetně ceníku najdete tady.

Koloběžky Pustevny

Koloběžky na Pustevnách? Ano, tahle možnost se nabízí také. Dlouhý a často i adrenalinový sjezd horské cesty na koloběžce je totiž čím dál populárnější. Půjčovny klasických i horských koloběžek už běžně najdete na většině turisticky exponovaných místech, kde jsou pro sjezd na koloběžkách vhodné podmínky.

Proto ani na Pustevnách nemůže půjčovna koloběžek chybět. Půjčovna koloběžek na Pustevnách bývá zpravidla v provozu od května do konce letní sezóny.

Jak to funguje? Koloběžky k zapůjčení jsou k dispozici u spodní či horní stanice lanovky na Pustevny. Nahoře na Pustevnách si koloběžku půjčíte, užijete si sjezd vytyčený po tzv. Knížecí cestě dolů do Ráztoky, kde koloběžku u spodní stanice lanové dráhy zase vrátíte. V ceně půjčovného máte i přilbu.

Koloběžku jsou k dispozici pro dospělé i děti, takže parádní sjezd si užije celá rodina. Podrobnosti k ceníku půjčovného koloběžek na Pustevnách zde.

Koloběžky Pustevny – Knížecí cesta

Koloběžky Pustevny – Knížecí cesta

Náš tip:

Přijeďte autem do Trojanovic-Ráztoky a zaparkujte na velkém parkovišti pod lanovkou. Nahoru na Pustevny se buď přepravte buď lanovkou, nebo si udělejte dlouhou procházku lesní asfaltovou cestou po pohodlné Knížecí cestě (asi 6 km) nebo na Pustevny vyšlápněte klasickou kratší turistickou trasou po modré (necelé 3 km). To už necháme na vás.

Až si na Pustevnách do sytosti užijete všech lákadel (Stezka Valaška, procházka na Radhošť), tak si u horní stanice lanovky na Pustevnách pak půjčce koloběžku a celou Knížecí cestu, kterou jste právě zdolali po svých, si vychutnejte za jejími řídítky. Na konci sjezdu dolní stanice lanovky v Trojanovicích-Ráztoce pak koloběžku vrátíte a můžete se vrátit zpět k autu.

Sněhoběžky Pustevy

Mimochodem na Pustevnách nemusíte zahálet ani v zimě. Nejen že si sem můžete přijet zalyžovat či zaběžkovat, ale klidně se tu můžete s dětmi jen dobře vyřádit na bobech či sáňkách.

Nebo co takhle vyměnit v zimě koloběžky za sněhoběžky a sjet si zasněženou a upravenou Knížecí cestu právě na nich? Tento, pro naše končiny zatím neobvyklý, dopravní prostředek dokáže dobře potrénovat i vaši kondici. Sněhoběžky si stejně jako koloběžku můžete půjčit u horní stanice lanovky na Pustevnách a po sjezdu ji pak pohodlně vrátíte na dolní stanici v Ráztoce.

Podrobnosti ke sněhoběžkám na Pustevnách najdete zde.

Sněhoběžky Pustevny

Sněhoběžky Pustevny

Praktické informace aneb jak se dostat na Pustevny a Radhošť

Způsobů, jak se na Pustevny dostat, je více, zde přinášíme ty nejvyužívanější nebo nejoblíbenější:

Autem na Pustevny:

  • Pustevny jsou autem velmi dobře dostupné, a to po silnici vedoucí z Prostřední Bečvy. Prakticky se dostanete až nahoru, kde je k dispozici velké placené parkoviště pro 250 aut.
  • Na Pustevny vede ještě druhá horská silnice – nově zrekonstruovaná (nově vyasfaltovaná) Knížecí cesta, a to od Trojanovic-Ráztoky. Na tuto cestu ale automobily nesmí (vyjma zásobování a obsluhy), byla zrenovována pro potřeby pěších, cyklistů, běžkařů a pro sjezd na koloběžkách.

Lanovkou na Pustevny:

  • Cesta lanovkou je vhodná pro všechny, kteří na Pustevny vyrazí od Frenštátu pod Radhoštěm.
  • Dvousedačková lanovka na Pustevny je provozována celoročně. V zimě je součástí ski areálu Pustevny s 11 vleky, v létě vás tato lanovka doveze z Trojanovic-Ráztoky (620 m n. m.) až na Pustevny (1018 m n. m.). Dolní stanice lanovky se nachází v Ráztoce poblíž hotelu Ráztoka, kde zároveň připraveno i velké parkoviště. Podrobnosti a zajímavosti k lanovce Pustevny jsou dostupné zde. Aktuální ceník lanovky na Pustevny najdete zde.

Pěšky na Pustevny:

  • To je samozřejmě nejlepší varianta. Ale není pro každého. Za nejhodnotnější trasu je považován výstup na Radhošť a Pustevny z Rožnova pod Radhoštěm. Vyrazíte po červené značce. Cesta je dlouhá asi 7 km s převýšením kolem 800 m.
  • Po svých se můžete na Pustevny vydat i po značených trasách z Dolní či Prostřední Bečvy nebo z Trojanovic-Ráztoky (tady můžete zvolit již zmiňovanou delší asfaltovou Knížecí cestu nebo výrazně kratší, též asfaltovou turistickou modrou trasu)
  • Na Pustevny se tedy dá prakticky dojít z každé obce v okolí.

Na kole na Pustevny:

  • Pustevny jsou velmi dobře dostupné i cyklistům. Nejkratší a pohodlnou jízdu do sedla Pusteven nabízí 6 km dlouhá Knížecí cesta z Trojanovic-Ráztoky.
  • Z Rožnova sem vede značená cyklotrasa č. 46 sem a celou dobu jedete po asfaltu.
  • Jednou z variant je i příjezd po běžné asfaltové silnici z Prostřední Bečvy. Ta ale nebude tak komfortní, neboť vás budou míjet auta směřující na parkoviště u Pusteven nebo jedoucí zpět z Pusteven.

Autobusem na Pustevny:

  • Na Pustevny můžete dorazit i linkovým autobusem. Pravidelná linka jezdí na trase Rožnov – Dolní, Prostřední,i Horní Bečva.

Další zajímavosti

  • Pustevny si drží druhé místo v návštěvnosti Beskyd hned za Lysou horou.
  • Pro hřeben Pusteven a trasu Pustevny – Radhošť se vžil název „Valašský Václavák“. Neboť zejména o prázdninových víkendech to tu skutečně skoro jako na Václaváku vypadá. O prázdninách sem zavítá až 2500 lidí za den.
  • Stezka Valaška je z hlediska stavebního povolení pouze dočasnou stavbou. Stavební povolení je platné na 20 let.
  • Pustevny lákají návštěvníky i v zimě, a to nejen na lyžovačku či běžky. Každoročně v lednu se zde totiž koná oblíbená akce – Festival ledových sochy na Pustevnách, kde můžete obdivovat nádherná umělecká díla vytesaná z ledových kvádrů.
  • Socha Radegasta na hřebeni Radhoště je pouhou kopií. Dřevěný originál najdete ve vstupní hale radnice ve Frenštátě pod Radhoštěm.
  • Původní lanovka na Pustevny patří k nejstarším v Beskydech. Byla vybudována už roku 1940 a tehdy byla vůbec první sedačkovou lanovkou v Evropě. Současná, moderní lanovka funguje od roku 1987.
  • V roce roku 2017 byla na Pustevnách otevřena zcela nová budova horní stanice lanovky. Je to krásná moderní stavba kombinující kámen, dřevo a sklo, navržená v souladu s okolní krajinou. Netřeba dodávat, že se přes její skleněné tabule nabízí krásný výhled do okolí
  • Na místě stávající lanovky se do budoucna plánuje se výstavba zcela nové – moderní kabinkové lanovky.

Video: Pustevny

Zdroje textu i obrázků:

  • Pustevny.cz
  • Visitroznov.cz
  • Stezkavalaska.cz
  • www.mnvp.cz
  • https://zlin.rozhlas.cz/valassky-vaclavak-s-pul-milionem-lidi-za-rok-jak-zabranit-prelidneni-pusteven-7783513

 

Autor článku: Hotelovy-dum.cz

Aktuální nabídka

Kontakt

Hotelový dům K2
Zašovská 461
757 01 Valašské Meziříčí
+420 571 615 326
+420 777 722 117

TOPlist